Csütörtökön megemlékezést tartottak a Donnál elesett hősök tiszteletére. A Szent István Művelődési Házban és a pákozdi Doni Kápolnánál is felidézték a multat.
Csütörtökön megemlékezést tartottak a doni hősök tiszteletére a Szent István Művelődési Házban és a Doni Kápolnában. A megemlékezést a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnoksága, a Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezete, Székesfehérvár Önkormányzata, a pákozdi Nemzeti Katonai Emlékpark, a Háborús Emlékhelyeket Gondozók Társasága és a Magyar Királyi "Szent István" 3. Honvéd Gyalogezred Hagyományőrző Egyesület rendezte.
Dr. Cser-Palkovics András megemlékező beszédében megosztotta gondolatait a doni tragédiáról. Mint mondta „minden hősre, aki a nemzet szabadságáért életét áldozta emlékeznünk kell. Akkor tudunk azonban méltón emlékezni, ha a fiatalokkal az iskolában a történelem oktatás a 20. század magyar történelmét a mainál sokkal jobban megismerteti.” A polgármester hangsúlyozta, hogy „aki nem érti a 19-20. századi magyar történelmet, nem érti meg a 21. század mai történéseit. Fontos persze, hogy megismerjék a fiatalok Mezopotámia történetét, de azt hiszem, sokkal fontosabb, hogy 20. században mi történt a magyar nemzettel."
A megemlékezés vetítéssel és előadással folytatódott. Dr. Horváth Csaba hadtörténész, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az 1943-as téli hadműveletről tartott beszámolót.
A kora esti órákban Pákozdon a Nemzeti Katonai Emlékhely Doni Kápolnájánál folytatódott a megemlékezés, ahol a Doni Bajtársi és Kegyeleti Szövetség szervezésében tartottak központi megemlékezést. Immár 18. alkalommal került sor emléktűz gyújtására a doni áldozatok emlékére a pákozdi Mészeg-hegyen álló emlékkápolnánál.
Az idei megemlékezésen Tari István délvidéki költő mondott ünnepi beszédet. Kitért a II. világháború szörnyűségeire és felidézte a délvidéki magyarokat sújtó 1944-es vérengzést. Beszédében elítélte a tavalyi évben a szerb parlament által meghozott, a magyarságot a kollektív bűnösség elve alapján diszkrimináló törvényeket.
Spányi Antal megyéspüspök az ökumenikus emlékezés során a II. világháború egyházi áldozataiért mondott imádságot. „ Mindenható örök isten, a történelem Ura, bizalommal fordulunk hozzád imáinkkal, hogy ezen a megszentelt helyen a Don-kanyarban elesett hősökért és áldozatokért könyörögjünk.”
Somogyi László református lelkészi elnök imádságában kitért arra, hogy „Mert bár most is halottakat gyászolunk, de közben hitünk karjaival reád bízzuk őket. Bár a halál és a sötétség erőit támadni érezzük ma is minden felől, reménységünk mégsem fogyatkozik.”
Bencze András evangélikus lelkész imádságában elmondta: „bizalommal emlékezünk azokra, akik élve vagy holtan – vesztes csatának voltak részesei: becsülettel, bajtársiassággal, hazaszeretettel, igazsággal.
A megemlékezés végén a Don-kanyarnál elesett Ismeretlen Katona sírjánál közös koszorút helyezett el Huszár János dandártábornok, az Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnokhelyettese, Vargha Tamás a Megyei Közgyűlés elnöke és Róth Péter alpolgármester.