|
|
|
Tweet |
|
|
|
A Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság egy egyedülálló modell-program résztvevője lett, amikor 2012. nyár végén együttműködő partnerként csatlakozott a „Csillagkapu” projekthez, aminek életre-hívója az ECHO Innovációs Műhely, valamint a Fejér Megyei Kormányhivatal Igazságügyi Szolgálata volt.
Az áldozattá-válás megelőzését, valamint az áldozatsegítés fejlesztését célzó programsorozat részeként került sor 2013. február 08-án délelőtt a Fehérvári Civil Központban egy workshopra, ahol a téma szakavatottjai ültek össze a problémák megvitatására.
Az értekezlet elején dr. Szabó Alíz, a Fejér Megyei Kormányhivatal Igazságügyi Szolgálatának vezetője köszöntőjében elmondta, céljuk az volt ezzel a rendezvénnyel, hogy olyan szakemberek üljenek össze és találjanak megoldást a problémákra, akik valóban tevékenyen részt vesznek az áldozatsegítésben.
Az ECHO Innovációs Műhely részéről Machler Balázs, a modell projektvezetője tartott egy prezentációt a „Csillagkapu” programmal kapcsolatban. Elmondta, hogy a projekt Fejér megyére, ezen belül Székesfehérváron túl, a kistelepülésekre fókuszál. A komplex program négy modulból tevődik össze. Áldozatsegítés, bűnmegelőzés, települési mediáció, valamint kompetenciafejlesztés. Mint ahogy az elhangzott, a munkaértekezlet célja a „tudásmegosztás” volt. Ennek jegyében hangzottak el különböző előadások, melyeket a résztvevők később megtárgyaltak.
A Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság a második modulhoz kapcsolódva csatlakozott be a programba még 2012. augusztusában. Mint ahogy arról a sajtó képviselőit Neuabauer Tamás r. őrnagy, bűnmegelőzési osztályvezető tájékoztatta, két fő terület az, amivel ők a modulon keresztül foglalkoznak. Az egyik az ifjúságvédelem, a másik az időskorúak védelme.
A fiatalokat egy újfajta módon, egy új előadásmódszerrel próbálják megérinteni a témában. Mégpedig úgy, hogy mind Székesfehérváron, mind Dunaújvárosban bevonják a rendészeti szakos középiskolás diákokat, és velük együtt keresik fel azok egykori iskoláit, hogy ott velük együtt közösen tartsanak interaktív foglakozásokat az általános iskolák hetedik, nyolcadik osztályos tanulói részére. A téma az áldozattá válás elkerülése.
Az időseknek úgy próbálnak segíteni, hogy az egyes településeken önkéntes csoportokat szerveznek. Ebbe a helyi körzeti megbízottakon túl, bevonják a rendészeti szakos diákokat, valamint a helyi polgárőröket, illetve önkéntes nyugdíjasokat is. Az így összeállt csapat az, aki a településen feltérképezi azokat a szépkorúakat, akiket utána a programmal felkeresnek. Azon túl, hogy különböző bűnmegelőzési tanácsokkal látják el őket, a szubjektív biztonságérzetüket növelő különböző vagyonvédelmi eszközök is kiosztásra fognak kerülni részükre. Ezek között vannak nyitásérzékelők, elektronikus ékek, de még S.O.S. segélyhívó-telefonok is.
A nyár óta beindult program 18 hónapon keresztül tart, melynek során a bűnmegelőzési szakemberek célja, hogy a projektben megvalósított feladatokon keresztül az érintett településeken csökkenjen a bűncselekmények és az áldozatok száma - tájékoztat a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság. |
|
|
|