|
|
|
Tweet |
|
|
|
A bűncselekmények gyermekáldozatai az eljárás során nem válhatnak még egyszer áldozatokká - ez a fő üzenete annak a KIM rendeletnek, melyet Dr. Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter 2011. novemberében hozott, és amely tartalmazza többek között, hogy 2014-ig minden megyeszékhelyen kötelező létrehozni gyermekbarát meghallgató szobákat. Az ország több pontján adtak már át ilyen helyiséget. Székesfehérváron a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság M7-es Autópálya Alosztályának épületében került ez kialakításra.
Fotó: FMRFK
Az átadó ünnepségen Dr. Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter tájékoztatást adott arról, hogy 2013. december 31-ére az ország összes megyéjében lesz gyermekbarát meghallgató szoba.
Kihangsúlyozta, hogy a program megvalósulása jól tükrözi az államigazgatási szervek és a Rendőrség közötti együttműködést. Mint elmondta, a rendőrök ezen szobák kialakításakor, a szakmaiságon túl lelkületüket is beletették. Így egy-egy bűncselekmény gyermek érintettjei a büntetőeljárások során oldottabban tudnak beszélni a velük történtekről.
Beszélt arról, hogy jövőbeni terveik között szerepel egy „gyermekbarátabb” igazságszolgáltatás kialakítása.
Törő Gábor, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke kihangsúlyozta, hogy reményeik szerint ez a gyermekbarát meghallgató szoba hozzájárul ahhoz, hogy azok a 14 év alatti gyermekek, akiket ebben a környezetben hallgatnak meg, mint bűncselekmény elkövetőit, felnőttként nem válnak bűnelkövetőkké. Azon gyerekeket pedig, akik sértettként kerülnek itt meghallgatásra, kevesebb trauma éri a meghallgatásuk során.
Beszéde végén köszönetet mondott mind a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumnak, mind a Belügyminisztériumnak és a Rendőrségnek is a gyermekbarát meghallgató szoba kialakításáért.
Dr. Varga Péter r. ezredes, a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője arról adott tájékoztatást, hogy a gyermekbarát meghallgató szoba kialakításánál több tényezőt is figyelembe vettek. A helyiség ugyanis nem a főkapitányság épületében, hanem az M7-es Autópálya Alosztály Székesfehérvári Objektumában alakították ki.
Ennek egyik oka az volt, hogy ez egy rendőrségi szempontból ingerszegényebb környezet. Itt a gyermekek nem találkoznak olyan bűnelkövetőkkel, akiket bilincsben és vezető száron kísérnek rendőrök, illetve egy–egy bűnügy kapcsán kihallgatásra váró személyekkel.
Másik oka logisztikai volt. Az M7.es autópályához közeli épületet ugyanis a megyében lévő mind a hat rendőrkapitányság munkatársainak könnyen megközelíthető.
Kihangsúlyozta, hogy annak ellenére, hogy a büntetőeljárásban nem előírás, a megyében mégis minden gyermekmeghallgatást pszichológus jelenlétében végeznek a nyomozók, könnyebbé téve ezzel a 14 év alatti kiskorúak feloldódását. A beszédeket követően miniszterelnök-helyettes átadta a gyermekbarát meghallgató szoba alkalmassági tanúsítványát a főkapitánynak.
A sajtó képviselői ezt követően tekinthették meg a korszerűen kialakított helyiséget, ahol Szatmári Adrienn, a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság pszichológusa adott arról tájékoztatást miniszterelnök-helyettesnek, hogy egy ilyen gyermekbarát közegben mennyivel egyszerűbben és könnyebben fel tudnak oldódni a gyermekek.
|
|
|
|