Emlékkeresztet állítanak Székesfehérváron, a második világháború idején történt katyńi vérengzés áldozatainak tiszteletére. A kezdeményezést a Doni Bajtársi és Kegyeleti Szövetség indította útjára, Székesfehérvár Önkormányzata pedig támogatta. Horváth János székesfehérvári képzőművész fából készült alkotása a Jávor Ottó téren kap helyet, a tervek szerint március 24-én, a Magyar-Lengyel Barátság Napját követő napon avatják fel.
A katyńi mészárlás néven ismertté vált tömeggyilkosságot 1940 tavaszán, titokban követték el Sztálin parancsára. Az orosz csapatok csaknem 22.000, a Szovjetunió területén található hadifogolytáborokban raboskodó lengyel katonatisztet, rendőrt és értelmiségi civilt végeztek ki a Katyń melletti erdőkben, maradványaikat pedig tömegsírokba rejtették. A tragikus események örökké fájdalmas nyomot hagytak a lengyel történelemben.
„A lengyel és a magyar népet ezeréves hagyományokra épülő barátság, mély rokonszenv köti össze. Ezért tartottuk fontosnak, hogy erkölcsileg és anyagilag támogassuk a Katyńi emlékkereszt felállítását. A Közgyűlés döntésének értelmében a város 125.000 forint hozzájárulást biztosít a kiadások finanszírozására.” – közölte a sajtótájékoztatón Székesfehérvár alpolgármestere. Róth Péter elmondta, hogy a korábbi tervek szerint az keresztet már tavaly felállították volna, ám a helyszín kiválasztása miatt 2012-re halasztották a döntést. Úgy véli, hogy a márciusban megrendezésre kerülő Magyar – Lengyel Barátság Napja méltó körülményeket biztosít az emlékkereszt felavatásának. Hozzátette továbbá: „A Jávor Ottó téren álló Corpus Hungaricum szobor az aradi vértanúknak és a magyar nép veszteségeinek állít emléket, az ugyancsak ide tervezett katyńi alkotás a lengyel nép fájdalmát idézi fel. A tér így közös érzelmi bázisául szolgál a történelmi eseményeknek.”
Ugyancsak a lengyel – magyar barátság és a közös emlékezés fontosságára hívta fel a figyelmet a sajtótájékoztatón Bobory Zoltán, a Doni Bajtársi és Kegyeleti Szövetség elnöke. „A lengyel nép számára ugyanolyan, soha ki nem heverhető trauma a katyńi erdőben meggyilkolt katonatisztek elvesztése, mint nekünk a 2. magyar hadsereg megsemmisülése. Az Európában, de talán az egész világon példa nélküli barátság természetessé teszi számunkra az együttérzést, és kötelezővé azt, hogy egymás halottaira is kegyelettel gondoljunk, emlékezzünk és emlékeztessünk.” Hozzátette: „Szövetségünk minden tagja tudja, hogy mit jelent egy nemzet és az egyén számára elveszíteni szülőt, testvért, fiút, rokont, ismerőst….tehát tudja, hogy mit jelent a hasonló tragédia lengyel barátaink számára.” Bobory Zoltán szavai szerint fontos, hogy Székesfehérvár neve fogalom legyen a lengyelek számára és tovább erősödjenek a városok, megyék közötti baráti kapcsolatok. Kiemelte továbbá, hogy Fejér Megye Önkormányzata erkölcsi támogatásáról biztosította a szövetséget a kezdeményezés megvalósításával kapcsolatban.