Élő történelemkönyvként elvendetek meg az 1848. március 15-i események Székesfehérvár Belvárosában, ahol több mint száz fiatal színjátszó bevonásával zajlott a műsor. Fejér Megye és Székesfehérvár Önkormányzata idén is közösen készült a nemzeti ünnepre, mely közgyűléssel indult a Megyeházán, majd a Városház téri műsor és a köszöntők után a Fekete Sas Szállónál koszorúzással ért véget. A zsúfolásig megtelt Belvárosban a résztvevők is úgy érezhették, mintha részesei lettek volna a 48-as forradalom eseményeinek.
A nemzeti ünnepre szervezett programok sora a Megyeházán indult. Ünnepi közgyűlésen adták át az élet különböző területein kiemelkedő teljesítményt nyújtó személyeknek a Fejér Megyei Közgyűlés által odaítélt elismeréseket. Idén 11 díjat osztottak ki március 15-e tiszteletére:
Fejér Megye Díszpolgára kitüntető cím - Schmidt Ferenc (posztumusz)
Széchenyi Viktor Díj - Dr. Király Bernadett Anikó
Pápay Ágoston Díj - Kincs Sándor
Vörösmarty Mihály Díj - Ütő Endre
Németh László Díj - Nagy Lajos (posztumusz)
Salamon Lajos Díj - Szabó Zoltán r. alezredes
Terstyánszky Ödön Díj - Nemes Ferenc
Wekerle Sándor Díj - Bódás Jánosné
Fekete János Díj - Wachtlerné Brückl Anna
Dr. Berzsenyi Zoltán Díj - Dr. Szabó Péter
Marosi Arnold Díj - Csányi Kálmán
Eközben a gyermekeknek lovasbemutatót szervezett a Fehérvári Huszárok Egyesülete a Petőfi szobor melletti parkban.
Tavaly óta teljesen megújult, a forradalom szellemiségét tükröző ünnepi programmal készül március 15-ére Fejér Megye és Székesfehérvár Önkormányzata. Az ART Kulturális Egyesület közreműködésével fehérvári ifjak műsora várta a résztvevőket a Városház téren, akik Székesfehérvár belvárosában elevenítették fel az 1848-as forradalmi eseményeket. A Városház tér egészét, a teret határoló épületeket, sőt még a vállalkozó kedvű nézőket is bevonták a Kozáry Ferenc által rendezett lendületes előadásukba a fiatalok. Egy napra városunkba költözött a Pilvax kávéház, az Orvostudományi Egyetem, a Landerer nyomda, a Helytartó Tanács, a börtön ahonnan Táncsicsot kiszabadították és a Nemzeti Múzeum. Itt zajlottak a 164 évvel ezelőtti forradalmi hangulatot a résztvevők számára megidéző események.
A műsort követően a Fehérvári Huszárok, a történelmi zászlók és a Helyőrségi Zenekar bevonulása után ünnepi köszöntők hangoztak el.
”Március 15-dikét ünnepelve nemzeti létünk megerősítésének, megújításának reményében élünk - sőt! Cselekvő megvalósítására törekszünk.” – emelte ki beszédében Vargha Tamás. – „Számunkra példa értékű a múlt, belőle erőt merítünk, de nem felejthetjük Széchenyi intelmét: „ A Múlt elesett hatalmunkból, a Jövendőnek urai vagyunk – bírjuk inkább elszánt hazafiságunk és hív egyesülésünk által drága anyaföldünket szebb virradásra.” Hogy a Jövendőnek valóban urai legyünk, a szebb virradás érdekében ma is meg kell vívni harcunkat a külső és belső erőkkel. No nem fegyverrel! – hanem a nemzeti öntudat erősítésével, az összefogás és az áldozatvállalás képességével.” – fogalmazott a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke.
„A magyar türelmes nép. Hosszú időn át képes tűrni. De a tetszhalál állapotában is ott parázslik a mélyben a tűz, ott pislákol a szívekben a hazaszeretet lángja, amely ha egyszer felszínre kerül, képes lángra lobbantani mindent maga körül.” – mondta ünnepi köszöntőjében dr. Cser-Palkovics András. „Történelmünkre visszatekintve úgy vélem, hogy a magyarokat alapjaiban határozza meg ez a mindent elsöprő szabadság- és hazaszeretet.” – emelte ki Székesfehérvár polgármestere.
Dr. Cser-Palkovics András az ünnepségen külön köszöntötte Knezich Károly honvéd tábornok ükunokáját. Szinyei Katalin az 1848-49-es forradalom és szabadságharc egykori, Aradon kivégzett mártírjának leszármazottja, aki Székesfehérváron él.
A köszöntőket követően az ünnepség résztvevői a Fekete Sas Szállóhoz vonultak, ahol annak idején a fehérvári márciusi ifjak találkoztak a forradalom napjaiban. A szálló falán lévő emléktáblánál helyeztek el koszorút Fejér Megye és Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzatának vezetői, valamint a pártok, a civil szervezetek és a fegyveres testületek képviselői is megemlékeztek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc évfordulójáról.
A Városház téren késő délutánig tart a József-napi vásár, melynek keretében számos kézműves szakma képviselői kínálják portékáikat és a Fejér termék programban résztvevő gazdák és kézművesek is bemutatkoznak. Újdonság a „Március 15-próba” is a kisgyerekeknek, akik 15 különböző játékos feladat megoldása után jutalmat kapnak.